Velkoprostorové Kanceláře
Krátké cesty, lepší komunikace, lepší vnímání, více světla a více vzduchu. Stále více firem se rozhoduje pro zřízení velkoprostorových kanceláří, aby dosáhly právě toho. Protože kancelářský svět se digitalizuje a zaměstnanci většinou již nejsou vázáni na konkrétní pracovní stůl, jsou pracoviště často sjednocována, a dokonce sdílena. Zaměstnanec může sedět u libovolného stolu, přesunout se do think tank prostor nebo konferenčních místností a někdy jednoduše pracovat doma v rámci homeoffice. To je současný hypermoderní trend. Mají však nové, otevřené kanceláře pouze světlé stránky?
Bohužel ne, protože každý, kdo v takové velkoprostorové kanceláři pracuje, zná i její stinné stránky. Například hladinu hluku, která vzniká, když několik osob v místnosti současně telefonuje nebo právě něco řeší. A protože nikdy nevíme, jak dlouho bude hovor trvat a čí telefon zazvoní příště, může být toto rušení hlukem velmi nepříjemné. U mnoha konceptů prostor se kromě toho nebere ohled na osobnost a individualitu zaměstnanců. Někdy má člověk dokonce pocit, že ho chtějí homogenizovat. Zaměstnanci jako stejně fungující stroje se stejným vzhledem a stejnými pocity? Zní to téměř hystericky, ale když se na velkoprostorové kanceláře podíváme kriticky, není to tak daleko od reality.
Co s tím? Vrátit se do samostatných kanceláří a rychle znovu postavit stěny? To nebude nutné. Shromáždili jsme pro Vás nápady a návrhy řešení, které by Vám mohly pomoci při zařizování velkoprostorových kanceláří.
Lepší Komunikace – jak podpořit rychlý dialog, ale přesto udržet klid
Když při práci narazíte na problém a přesně víte, kdo Vám s tím může pomoci, pak je jasné, že jednoduše půjdete k této osobě a přímo ji požádáte o pomoc. Společně problém vyřešíte okamžitě. Tak funguje týmová práce. Rušíte tím ostatní pracovníky v místnosti? Ano, ale pouze tehdy, pokud se „krátký rozhovor“ protáhne na 30 minut. Toho byste se měli vyvarovat.
Ano
- Když chcete krátce něco projednat, jděte na pracoviště kolegy
- Mluvte záměrně tichým tónem
- Pokud rozhovor trvá déle, než jste čekali, přejděte do jiné místnosti nebo prostoru vyhrazeného pro komunikaci
Ne
- Nevolejte přes celou místnost, ale skutečně dojděte až k pracovišti kolegy
- Nemluvte hlasitě a nekřičte
- Nehovořte déle než patnáct minut v kuse na otevřené ploše
Možnosti pro osoby sedící vedle jiných osob
- Pokud hovory kolegů odvádějí Vaši pozornost, používejte sluchátka s potlačením hluku (noise cancelling)
- Požádejte kolegy zdvořile, aby šli hovořit jinam
Lepší Vnímání – jak zůstat soustředěný navzdory častému procházení
Pokud pracujete ve velkoprostorové kanceláři a sedíte přímo u průchodu, mohli byste si vzít ruční počitadlo a zmáčknout je při každém průchodu nějaké osoby. Na konci pracovní doby by Vás určitě bolel palec. Přitom byste se na to vůbec neměli soustředit, ale to ve skutečnosti není tak jednoduché. Zde jsou čtyři možnosti, jak se před takovým odváděním pozornosti chránit:
Odkládací skříňky
Postavte z boku stolů skříně na pořadače, abyste měli přídavné ohraničení a hlukový nárazník.
Rostliny
Rostliny na stole nebo ještě lépe na odkládací skříňce pomáhají soustředit se na práci. V nejlepším případě kolemjdoucí kolegy už ani nezpozorujete.
Prosím nerušit
Umístěte na svém pracovišti tabulku, která i kolemjdoucí upozorní na to, že nechcete být rušeni. Sice budete muset oželet pozdrav nebo úsměv, ale zato zůstanete soustředění.
Respekt
Práce je někdy důležitější než pozdrav. Všem zaměstnancům musí být jasné, že nepozdravení neznamená, že proti nim druhý něco má. Proberte to i v týmu.
Více Světla – jak získat správné světlo
Právě ve velkoprostorových kancelářích, kde lze jen těžko realizovat individuální osvětlení, má denní světlo velkou cenu. Kolem pracovišť by tedy měl být dostatek oken. Skutečné denní světlo nejlépe doplní umělé světlo napodobující denní světlo. Odborníci sázejí na biodynamické světlo. Ale vedle dobrého osvětlení jsou pro příjemnou práci důležité také další body:
- Nastavitelné žaluzie, rolety a rolety Faltstore zabraňují oslňování světlem zvenku. Právě žaluzie by však měly být správně nastavené: Obloukové lamely je vždy třeba natočit tak, aby na Vaše okna dopadal dostatek rozptýleného okolního světla, ale žádné přímé sluneční paprsky. Když je žaluzie správně nastavená, jsou lamely osvětleny pouze z poloviny a druhá polovina zůstává ve stínu.
- Vaše světelné řešení by se v ideálním případě mělo skládat z kombinace denního světla (okno vpravo nebo vlevo), přímého světla (stropní svítidlo), nepřímého světla (závěsná lampa nad pracovištěm) a lampy pro psací stůl (individuální a bodové světlo).
- Psací stoly a monitory by měly být umístěny ve správném úhlu k oknu. Psací stůl co nejblíže a našikmo, monitory v pravém úhlu k oknu, aby neodrážely světlo a nevrhaly stín na pracovní stůl.
Více Vzduchu – jak přispět k dobrému klimatu v místnosti
Dobré klima v místnosti je alfou a omegou soustředěné a zdravé práce. Bolesti hlavy, ospalost nebo nesoustředěnost mohou rychle nastat v důsledku špatného vzduchu. Většinou se nedostává kyslíku. Ale otevření okna zde není vždy tím nejlepším řešením – zejména ve velkoměstech nebo ve vrcholném létě. Proto dnes existují moderní klimatizace, které zásobují kancelářské prostory čerstvým vzduchem. Filtrují venkovní znečištěný vzduch a vychlazený jej přivádějí do kancelářských prostor. Vedle klimatizace existují následující možnosti, jak ve velkoprostorové kanceláři zajistit dobrý vzduch:
Čističky vzduchu
Nutnost, pokud je vzduch v místnosti zatížen částečkami z tiskárny, počítače nebo stavebních materiálů. Čističky vzduchu tyto částečky odfiltrují a dokážou minimalizovat šíření virů, bakterií a spor.
Pračky vzduchu
Princip fungování pračky vzduchu kombinuje čištění vzduchu s jeho optimálním zvlhčením. Vlhkost vzduchu je nepřetržitě měřena, aby byl vzduch v místnosti v případě potřeby obohacen správným množstvím vlhkosti. Je tak udržována optimální hodnota ve výši 40 – 60 % relativní vlhkosti vzduchu.
Přestávky venku
Navzdory všem těmto báječným novým možnostem v kanceláři je nejlepší změnou přestávka strávená venku. Nikdy proto nezapomínejte čerpat energii ze slunce a vitamin D a vychutnávat si přírodu. Výlet do zeleně – byť jen na deset minut – je často nejlepším lékem proti stresu a únavě.