Efektivní opatření proti horku na pracovišti
Pokud se kolegové již po ránu schovávají za stažené rolety, šéf si povoluje kravatu a Vy přemisťujete home office do sklepa, znamená to jediné: léto dorazilo již i do našich zeměpisných šířek.
Pro zaměstnavatele a zaměstnance se jedná o období mimořádných výzev. Parné počasí a vysoké teploty totiž v kanceláři, skladu nebo výrobě obvykle vedou k velkému zatížení při práci.
Jednoduchými opatřeními však lze pracoviště v letních měsících upravit tak, aby zde bylo příjemně. Tento návod Vám ukáže, jak to může konkrétně vypadat.
Jaký vliv má horko na pracovišti
Jak moc vysoké teploty ovlivňují zaměstnance? Studie Spolkového ústavu pro bezpečnost a zdraví při práci (BAuA) v Německu to chtěla zjistit přesně.
Účastníci pokusu vykonávali svou práci v přehřáté místnosti, přičemž byl monitorován jejich výkon a tělesné funkce. Výsledek:
- Ačkoli účastníci vykazovali zvýšenou tepovou frekvenci, teplotu a vlhkost pokožky, kvalita práce se zpočátku nezhoršila.
- Účastníci se však museli výrazně více namáhat, aby udrželi svou úroveň výkonu. Tato schopnost pak v průběhu doby klesala.
- Vyčerpání a únava se zvyšovaly, zatímco schopnost soustředění se postupně snižovala.
Závěr: Člověk je obecně schopen podávat výkony i za působení horka. Avšak funguje to pouze po omezenou dobu. Pokud zaměstnavatelé a zaměstnanci přijmou vhodná opatření, lze tento časový interval prodloužit a výrazně zvýšit schopnost podávat výkon.
Co dělat proti horku? Opatření pro příjemné pracoviště
Aby se práce za horkého počasí nestala utrpením, musí přiložit ruku k dílu zaměstnavatelé i zaměstnanci. První z nich nastavují prostorové a technické rámcové podmínky, uvolňují případná platná pravidla a dávají k dispozici potřebné pomůcky na ochranu proti horku.
Zaměstnanci naproti tomu mohou sami proaktivně zakročit proti letním teplotám mnoha drobnými opatřeními. Protože také to ukázala studie BAuA: Již tak jednoduché kroky, jako je dostatečný příjem tekutin, má velký efekt.
Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele
Nařízení o teplotě na pracovištích se řídí Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. a nařizuje zaměstnavatelům, aby přijali vhodná opatření proti horku při teplotách již od 20 stupňů dle druhu práce naleznete v části A nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Jaké prostředky mají firmy použít, nařízení podrobně nepředepisuje. Důležité pouze je, aby byly vhodné pro úspěšný teplotní management.
Kromě toho existují pracovní oblasti jako sklad, logistika nebo výroba, které jsou z důvodu panujících okolních podmínek mimořádně náchylné ke vzniku vysokých teplot. Zde by měl zaměstnavatel situaci pozorně sledovat a za účelem ochrany zaměstnanců provádět pravidelné posouzení rizik.
Každému vedoucímu firmy je poté přenecháno, jaké kroky v případě potřeby zavede. Za vhodná opatření ve smyslu zákona jsou považována:
- Poskytnutí a řízení ochrany proti slunci a ventilačního systému: ranní větrání následované zastíněním a zavřením oken během horkých hodin dne se ukázalo jako mimořádně účinné.
- Přesunutí pracovní doby do brzkých ranních hodin: toto opatření se nabízí zejména při pracích venku nebo u strojů vytvářejících teplo.
- Uvolnění předpisů ohledně oblékání, pokud nedojde k omezení bezpečnosti při práci: Vyměnit ochrannou obuv za sandály? Raději ne! Velkým ulehčením však může být, když si zaměstnanci budou moci sundat kravatu nebo rozepnout knoflíčky u košile, pokud právě nejsou v kontaktu se zákazníky.
- Nabídka nápojů: Pokud na pracovišti obecně není k dispozici chlazená voda, za horkého počasí by měla být nabídnuta. Zaměstnavatelé mohou velmi prospět také pravidelnou připomínkou pitného režimu.
- Poskytnutí přístrojů k ochlazení: Ventilátory poskytnou příjemné ochlazení při teplotách mezi 26 až 35 stupni. Pokud horko nadále stoupá, firmy jsou povinny zajistit komplexnější systémy, jako je například klimatizační jednotka, vodní clona nebo vzduchové clony.
Výtah z tabulky č. 2 v části A nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Třída práce Druh práce Max. teplota
I Vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou – kancelářské a administrativní práce apod. 27 °C
IIa Převážně vsedě s lehkou manuální prací rukou a paží – řízení osobního vozidla, přesouvání lehkých břemen apod. 26 °C
IIb Řízení nákladního vozidla, traktoru, autobusu, trolejbusu, tramvaje apod. 32 °C
IIIa Vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin občas v předklonu nebo vkleče, chůze – údržba strojů, mechanici, obsluha koksové baterie, práce ve stavebnictví apod. 30 °C
IIIb Vstoje s trvalým zapojením obou horních končetin, trupu, chůze, práce ve stavebnictví při tradiční výstavbě, čištění menších odlitků sbíječkou a broušením apod. 26 °C
IVa Práce s rozsáhlou činností svalstva trupu, horních i dolních končetin – práce ve stavebnictví, práce s lopatou ve vzpřímené poloze apod. 24 °C
IVb Práce s rozsáhlou a intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin – práce na pracovištích hlubinných dolů – ražba, těžba, doprava, práce v lomech apod. 20 °C
V Práce s rozsáhlou a velmi intenzivní činností svalstva trupu, horních i dolních končetin – transport těžkých břemen např. pytlů s cementem, výkopové práce, práce sekerou při těžbě dřeva apod. 20 °C
Který ventilátor je ten pravý pro Vaši firmu? Odpověď můžete najít v našem nákupním poradci!
Tato opatření mohou učinit zaměstnanci sami
Při dlouho trvajícím horku by si zaměstnanci mohli a měli aktivně pomáhat sami. V ideálním případě bude každý jednotlivec vědomě dbát na vlastní tělesný stav a včas reagovat na varovné signály, mezi něž patří klesající koncentrace, bolest hlavy nebo únava.
Pro udržení příjemného pocitu na pracovišti za letních vysokých teplot se osvědčily následující metody:
- Přestávky v případě horka mohou pomoci při práci v mimořádně teplých prostorách, avšak měly by být konzultovány se zaměstnavatelem.
- Necháte-li si přes ruce, zápěstí a předloktí téct vlažnou až studenou vodu, pomůžete tělu s tepelným managementem.
- Studená jídla a nápoje mohou znamenat velký rozdíl: chladný mátový čaj, jogurt, vlažná polévka, zelenina připravovaná v páře a jiné lehké pokrmy organismus tolik nezatěžují jako těžká jídla s těstovinami nebo masem. Ani ostré pokrmy nejsou v horkém počasí ideální. Důležitý je každopádně pravidelný příjem tekutin. V ovoci se ostatně také nachází mnoho vody. Proč si tedy čas od času nezobnout melounu nebo pomeranče?
- Na home office: přemístěte pracoviště na nejchladnější místo v bytě nebo podle možnosti pracujte v chladnějších hodinách dne. Siesta, specialita našich jižních sousedů, může být doma velmi dobře realizována.
- Eliminujte zdroje tepla a nezapínejte zbytečná svítidla a přístroje.
Mokré léto? Jak zůstat produktivní i za dusných dní
V letních měsících nemusí být na pracovišti vždy tím hlavním problémem horko. Oblasti nízkého tlaku nám pravidelně nadělují také vytrvalý déšť. Pro klima na pracovišti znamená deštivé léto zcela specifické výzvy.
S našimi tipy zůstanete produktivní i v mokrém létě:
- Ve střední Evropě jsme velmi často vystavováni dusnému vzduchu v místnostech. Proti nadměrnému pocení pomůže chladivý průvan, kterého lze dosáhnout použitím ventilátorů nebo křížem otevřenými okny.
- Správné větrání pomáhá také proti vzniku zdraví škodlivých plísní na stěnách a oknech. V pracovních prostorách nebo na home office proto platí: každý den třikrát až pětkrát nárazově vyvětrejte. V nejhorších případech pomůže elektrický odvlhčovač vzduchu.
- Volné, vzdušné oblečení, používání minimálního množství make-upu nebo krémů a dostatek tekutin zajistí příjemný tělesný pocit i při vysoké vlhkosti vzduchu.
Kontaktujte nás
V případě dalších dotazů jsme Vám bezplatně k dispozici