Chytrý design kanceláře
Příjemné prostředí na pracovišti
Zatímco Vy čas od času předáváte pokyny kliknutím myši ze svého mobilního pracoviště pod palmami, uprostřed Bádenska-Württemberska vykonává svou práci umělá inteligence, robot. Chytrá kancelář budoucnosti by mohla být tak jednoduchá! Malá kapka hořkosti pro všechny fanoušky jižních moří: Vaše pracoviště v kanceláři zítřka tak naprosto rajsky vypadat nebude.
Přední odborníci zaměřující se na oblasti práce se však shodují, že moderní pracovní svět musí být flexibilnější. Dlouhé chodby, v nichž jedna kancelář následuje za druhou, budou brzy minulostí. Chytrý design kanceláří namísto toho většinou začíná rozbitím konvenčního uspořádání kanceláří.
Perpetuum mobile produktivity a štěstí
Opusťme snovou idylu jižního moře a podívejme se do Mnichova. Společnost Microsoft zde odvedla skvělou práci v oblasti chytrého designu kanceláří, který se zaměřuje na potřeby zaměstnanců na pracovišti. Podle názoru mnoha týmů musí pracovní prostředí nabízet rozmanité možnosti: pro rozhovory s kolegy u kávy, pro schůzky, videokonference, ale také pro klidnou a soustředěnou práci u psacího stolu.
Německá centrála společnosti Microsoft například pokrývá mnoho požadavků pracovního světa zítřka: flexibilita, spolupráce, soukromí, komunikace, individualita – a především štěstí. Je pravda, že spokojení zaměstnanci jsou obzvláště produktivní. Jak se ale vytváří štěstí na pracovišti?
V rozsáhlé studii došla společnost Microsoft k překvapivému závěru. Faktorem štěstí číslo jedna je produktivita samotná. Zejména pro generaci mileniálů je sebeurčující práce spojená se smysluplnými úkoly a hmatatelnými výsledky důležitější než vysoký příjem a tradiční kariérní modely. Moderní kancelářské prostředí vytváří pozitivní vzestupnou spirálu, perpetuum mobile, kde se spokojenost a produktivita vzájemně posouvají do stále nových výšin.
Co je však důležité pro chytrý design kanceláří, který je zaměřený na potřeby zaměstnanců?
1. Jedno pracoviště pro mnoho úkolů
Na dokonalé pracoviště neexistuje žádný univerzální recept. Právě z tohoto předpokladu vycházejí multifunkční řešení, která jsou vhodná pro různé pracovní situace a styly práce. Ať už jako manažer, specialista, nebo člen projektového týmu, každý zaměstnanec se na multifunkčním pracovišti cítí dobře.
Samostatné kanceláře ustupují otevřeným řešením a pevné přidělení pracoviště zaměstnanci je také minulostí. Ti, kteří ráno přicházejí do kanceláře, znají své úkoly na daný den a najdou si vhodné místo – buď sami, nebo ve skupině s kolegy, pokud je k plnění úkolu zapotřebí týmová práce.
2. Pryč s kabelovým chaosem
Může se to zdát jako triviální problém. Není však nic otravnějšího, než když si ráno v kanceláři vyberete volné pracoviště a pak ztratíte půl hodiny ve změti kabelů. Navzdory veškeré snaze o mobilitu je mnoho zařízení, která zaměstnanci používají při každodenní práci, připojeno kabelem: chytrý telefon je třeba v mezičase dobíjet ze sítě. Stolní lampa potřebuje zásuvku a notebook se bez elektřiny také neobejde.
Bez kabelů nic nefunguje, takže vyhrává ten, kdo svůj kabelový chaos dostane rychle pod kontrolu. Firmy by proto měly u svých multifunkčních pracovišť – viz výše! – myslet na všechny možnosti: Které kabely zaměstnanci potřebují bez ohledu na jejich funkci a úkol? Nejlepší je vybavit každé pracoviště kompletním programem. Pak lze například pomocí barevného značení jasně rozlišit, který kabel je určen pro jaký účel. Následně už jen stačí všechny kabely rychle schovat do kabelových můstků nebo van a pracoviště je uklizené a okamžitě připravené k použití.
3. Společenské místnosti pro odpočinek mezi prací
Každý zaměstnanec potřebuje mezi jednotlivými úkoly malou přestávku. Kuřácké místnosti již z mnoha firem dávno zmizely. Jakmile však zaměstnanci při krátké přestávce opustí budovu, pauza se rychle prodlouží. Samostatné procházky v přírodě jsou sice zdravé, ale ne vždy přispívají k týmovému duchu.
Namísto toho můžete zřídit útulné salonky, které vybízejí k neformálnímu posezení. Význam společných přestávek na kávu prokázaly četné studie. Zaměstnanci spolu mohou mluvit napříč odděleními a projekty. Zůstávají ve firemní budově a pocit sounáležitosti a týmového ducha zaměstnanců roste. Pohodlný nábytek pro odpočinkové místnosti, dobrý kávovar a několik stolků – to je vše, co potřebujete pro minuty požitku mezi jednotlivými činnostmi.
4. Příroda v kanceláři
Zkuste vsadit na útulnost: Trend vnášet do pracovního světa útulnou atmosféru se osvědčil. Kancelářské prostředí orientované na moderní interiérový design působí uvolněně a důvěrně. V ideálním případě se jedná o vyváženou kombinaci různých materiálů, jako je kámen, dřevo a přírodní vlákna.
Kolik firem je však schopno spontánně zahájit projekt renovace? Atmosféru může namísto toho během chvilky vylepšit jednoduchý trik: rostliny. Designéři navrhují kompletní zelené stěny a vnášejí přírodu do kanceláře. Takové řešení není příliš nákladné, dá se realizovat bez větší námahy a má příjemný vedlejší efekt: lepší vzduch v kanceláři.
5. Probuzení týmového ducha pomocí skupinových pracovišť
Spolupráce je heslem dne, pokud jde o navrhování nových pracovních prostředí – vzpomeňte si na německou centrálu společnosti Microsoft zmíněnou na začátku. Spolupráce vyžaduje řadu technických nástrojů, jako je hardware a software, ale existují také velmi specifické požadavky na inteligentní design kanceláří.
Týmová práce by měla být lákavá a nejlepší pozvánkou k týmové práci je kromě zajímavého úkolu také perfektní pracovní prostředí. Dobrým začátkem jsou multifunkční pracoviště. Ještě lepším řešením jsou týmová pracoviště speciálně navržená pro skupinovou práci, vybavená všemi možnými pomůckami, jako jsou flexibilní psací stoly, flipcharty, přednáškové stěny a plánovací tabule. Pak se Váš tým může ihned pustit do práce a dosáhnout špičkové formy z hlediska produktivity – pamatujete si ještě na faktor štěstí číslo jedna?
Kontaktujte nás!
V případě dalších dotazů jsme Vám rádi k dispozici.