7 tipů pro úpravu přírodních venkovních prostor
Stále více podnikatelů se ptá, jak mohou změnou ve své firmě přispět k ochraně přírody a přírodních zdrojů. Naše rada zní: vytvořte ekologické venkovní prostory.
Vaši zaměstnanci se zde budou cítit dobře a zároveň uděláte něco dobrého i pro okolní přírodu. U zákazníků a obchodních partnerů si kromě toho zajistíte dobrý dojem, pokud převezmete zodpovědnost a uděláte něco pro životní prostředí.
V tomto článku naleznete konkrétní tipy, jak můžete vnést více přírody do Vašich venkovních prostor. Avšak nejprve se budeme zabývat otázkou, proč se více ohleduplnosti k životnímu prostředí ve Vašich venkovních prostorách vůbec vyplatí.
Proč jsou přírodní venkovní prostory tak důležité?
Téměř polovina plochy v našich městech je vyasfaltovaná nebo zastavěná. Toto nepropustné uzavření půdy má několik negativních účinků na náš domácí ekosystém:
- Dešťová voda se hůře vsakuje do půdy, hladina spodní vody klesá.
- Úrodnost půdy se ztrácí, protože dochází k omezení jejích důležitých funkcí.
- Zmenšuje se životní prostor pro domácí druhy rostlin, hmyzu a drobných živočichů, například ptáků, čímž dochází ke snižování rozmanitosti druhů.
Avšak zelená plocha není vždy zelená plocha. Ani dobře opečovávaný trávník nemůže v našem ekosystému plnit stejnou funkci jako kvetoucí květinová louka. Nezřídka jsou zde navíc používány škodlivé prostředky – o velké spotřebě vody nemluvě – pro udržení dokonale zatravněné plochy.
Úprava Vašich venkovních prostor je tedy ideální příležitostí k narušení nepropustnosti našich ploch přirozeným protipólem, který přispěje k ochraně zdrojů i druhů.
Investice do přirozenějších firemních prostor se proto vyplatí
Vaše venkovní prostory samozřejmě patří Vám. Plocha je však součástí domácího ekosystému, který stojí za to chránit. Pokud vytvoříte venkovní prostor, který bude lépe přizpůsobený přírodě, bude to mít pozitivní vliv na celý systém. Navíc můžete počítat s několika výhodami pro Vaši firmu:
Minimalizace pracovní náročnosti
Správně založená venkovní plocha se promění na trvale udržitelný venkovní prostor téměř sama. Pokud ponecháte přírodě její volnost a nebudete trvat na dokonale střiženém trávníku a uniformních záhonech, sníží se také náročnost údržby venkovních prostor.
Úspora nákladů
Boj proti škůdcům a plevelům v přírodních venkovních prostorách vyhrajete i bez drahých pesticidů. Obejdete se dokonce i bez chemických hnojiv. Se solárními svítidly navíc uspoříte elektrickou energii.
Vytvoření podnětů
Zelená, živoucí venkovní plocha je mnohem zajímavější než jednotvárná betonová krajina. Venkovní prostory, které lze během přestávek využít k odpočinku „v přírodě“, přinesou výhody Vašim zaměstnancům. Jako teambuildingové opatření můžete dokonce zvážit, zda se do přeměny prostor nepustíte společně se zaměstnanci.
Zde naleznete praktický kontrolní seznam pro správnou péči o Vaše venkovní prostory v každém ročním období.
S těmito 7 tipy založíte přírodní venkovní plochu
S uvedenými výhodami na paměti se nyní můžete pustit do realizace. Následující tipy Vás přiblíží k trvale udržitelným venkovním prostorám ve Vaší firmě:
1. Šetřete s vodou
Namísto zalévání vodou z vodovodu byste měli používat vodu, která je přirozeně k dispozici. Dešťová voda je pro zalévání optimální a stačí ji pouze zachytit. Pomocí speciální dešťové klapky ve svodové trubce Vašeho okapu lze cennou dešťovou vodu odvést přímo do nádrže. Ta může být vybavena kohoutem pro pohodlné zalévání.
Ostatně: vodovodní voda může být navíc zatížena baktericidními látkami, které rostlinám škodí. Tak jako tak tedy není pro zalévání tou nejlepší volbou.
Vodou můžete dále šetřit také pomocí správné zavlažovací strategie. Nejlepší je zalévat časně ráno nebo pozdě večer, aby se vlhkost co nejméně odpařovala. Vaše zatravněné plochy spotřebují méně vody, pokud je při sekání v létě ponecháte o něco vyšší.
2. Nepoužívejte plasty
Květináče a zahradní nábytek z plastu jsou sice výhodným řešením, avšak nemají bohužel příliš dlouhou životnost. Kromě toho jejich výroba zatěžuje životní prostřední. Alternativou jsou nádoby na rostliny z keramiky nebo vrbového proutí, které působí přirozeně a atraktivně. U nábytku byste měli vsadit na dřevo, avšak i zde je několik věcí, na které je třeba dávat pozor.
Vyvarujte se tropických dřev, jako je mahagon, teak nebo palisandr, jejich původ a podmínky kácení jsou často diskutabilní. Namísto toho zvolte raději trvanlivé domácí dřeviny jako modřín, kaštanovník nebo dub. Obecně se lze orientovat podle značky jakosti, jako je pečeť FSC (certifikát Forest Stewardship Council), která prokazuje spolehlivý původ.
3. S plevelem bojujte bez chemie
V ekologických venkovních prostorách by měly být pesticidy a chemické prostředky na ochranu rostlin tabu. Likvidují totiž nejen škůdce a plevel, nýbrž mají škodlivý vliv i na užitečný hmyz a živočichy. Toxické složky těchto prostředků se navíc vsakují půdou do spodní vody a mohou ji znečistit.
Problém můžete namísto pesticidy vyřešit těsnou výsadbou, která nedá plevelům žádnou šanci. Rovněž využití půdopokryvných rostlin odolných proti sešlapání, jako je rmenec sličný, a pravidelné pletí zabraňují šíření nežádoucích rostlin.
4. Vsaďte na zelené hnojení
Rostliny spotřebovávají živiny, které musí být opět nahrazeny. Pomocí zeleného hnojení můžete Vaši půdu udržet přirozeně zdravou, bez použití chemických hnojiv. Funguje to tak, že vysejete určité rostliny, které zvyšují a vyrovnávají obsah živin v půdě. Vhodnými rostlinami pro zelené hnojení jsou svazenka, jetel, vikev, lupina a hořčice.
5. Poskytněte domov užitečným živočichům
Zvířata plní v ekosystému důležitý úkol a měly by ve Vašich venkovních prostorách nalézt domov. Ptáci jsou například vynikajícími likvidátory škůdců. Umístěte ven ptačí budku, aby se v ním mohli usídlit. Ptáci rádi hnízdí také v živých plotech a keřích, proto byste je od března do června neměli stříhat.
Hmyz, jako čmeláci a divoké včely, patří k nejdůležitějším opylovačům a umožňuje rostlinám se rozmnožovat. Bohužel zejména ve městech nemůže najít žádný úkryt. Těmto malým pomocníkům můžete nabídnout pomocnou ruku prostřednictvím hmyzího hotelu.
6. Pěstujte rozmanité rostliny
Ve Vašem venkovním areálu by měl v ideálním případě růst zdravý mix nízkých a vysokých rostlin. Velké stromy zajistí chládek v létě a poskytnou Vašim zaměstnancům a jiným rostlinám dostatek stínu. Záhony s divokými květinami vytvoří barevné akcenty a přivábí včely a motýly.
Vše, co zasadíte, by mělo patřit mezi domácí rostliny, které jsou přizpůsobené klimatu a půdě. Kromě toho je důležité, aby nevznikla žádná monokultura, protože jednotvárná skladba rostlin půdu jednostranně vyčerpává. Nechte vedle sebe růst několik různých druhů, které se vzájemně optimálně doplňují.
7. Využijte sílu Slunce
Vaše venkovní prostory by měly být využitelné a bezpečné i po soumraku. Vaši zaměstnanci musí dobře rozpoznat cesty a nalézt parkoviště nebo stojany pro jízdní kola. Solární svítidla zde nabízejí ekologickou alternativu světelných zdrojů závislých na elektrické přípojce.
Lze je také snadněji nainstalovat, protože není třeba pokládat žádné kabely. Jakmile svítila během dne nabije sluneční energie, Vaše venkovní prostory se večer ponoří do příjemného světla.
Doufáme, že Vám tipy v tomto příspěvku pomohou k vytvoření přírodních venkovních prostor. S výběrem vhodných produktů pro Vaše venkovní prostory Vám rádi poradíme.
Kontaktujte nás!
V případě dalších dotazů jsme Vám bezplatně k dispozici.