Zajištění zboží
Zajištění zboží a zajištění nákladu: Jaké jsou rozdíly?
Zajištění zboží se také označuje jako zajištění přepravy nebo přepravní balení. Jedná se o spojení jednotlivých výrobků do přepravní jednotky. Tímto spojením zajistíte, že zboží bude možné naložit, snadno přepravit a dovézt k zákazníkovi, aniž by došlo ke ztrátě místa. Kromě toho chrání obalové, resp. nakládací jednotky vaše zboží před poškozením.
- K prostředkům pro zajištění zboží patří zejména palety, které si můžete přizpůsobit pomocí paletových nástavných rámů a příslušenství pro palety.
- Ovazovací pásky, resp. páskovací soupravy jsou ideální pro zajištění paletovaných kartonů nebo velkých geometrických nádob, jako jsou dřevěné latě. Nezapomeňte na sponky!
- Strečová fólie nebo smršťovací fólie udržují nepravidelně tvarovaný náklad na paletě.
Prostředky k zajištění nákladu naopak slouží k upevnění palet a nádob během přepravy nákladním automobilem, osobním automobilem apod. Zde jsou nepostradatelné napínací přístroje a upínací popruhy, přidává se zajištění podlahy a další upevňovací prvky.
Aby byla zaručena úspěšná přeprava, jsou nepostradatelné prvky tepelné ochrany a chlazení pro potraviny, farmaceutické výrobky a mnoho dalšího citlivého zboží. Pomocí vah také zajistíte, aby nebylo překročeno maximální zatížení, ať už na jednotlivých paletách, nebo v nákladovém prostoru.
Kdo je zodpovědný za zajištění zboží a nákladu?
Osoba provádějící nakládku i řidič nesou stejnou odpovědnost za zajištění zboží a nákladu i za příslušenství pro zajištění nákladu. Pokud dojde k nehodě nebo mimořádné události, nesou odpovědnost oba.
Odesílatel musí …
- … v případě pochybností prokázat potřebnou kvalifikaci pro zajištění zboží, nakládku a zajištění nákladu,
- připravit zboží k přepravě s optimálním zajištěním zboží,
- pečlivě zajistit náklad podle pokynů.
Řidič musí …
- … během nakládky zkontrolovat, zda je zboží bezpečně zabaleno pro přepravu,
- před jízdou zkontrolovat a upravit zajištění nákladu,
- cestou kontrolovat upínací popruhy atd., aby byly stále bezpečné.
V případě pochybností objasňuje vyhláška o provozu na pozemních komunikacích, kdy je náklad považován za (ne)bezpečný. Německá vyhláška o provozu na pozemních komunikacích například uvádí, že upevnění nákladu musí zajistit, aby při plném brzdění nebo úhybném manévru nemohlo nic sklouznout, spadnout, převrátit se, posunout se nebo způsobit hluk (StVO, § 22, odst. 1). Ještě přesnější jsou obchodní zákoník a technický předpis VDI 2700 – zejména pro komerční dopravu.
Rádi vám vysvětlíme, jak tato pravidla splnit za použití optimálních produktů. Jednoduše nás kontaktujte.